Barion Pixel
Nemzeti Orgonaregiszter Programok Rólunk Érdekességek Pályázatok
en
Bérleten kívüli koncertek OperaCinema Koncertmisék Kamarakoncertek Térzene Stream koncertek (Youtube)
2025.03.21.
Olivier Latry - A Notre Dame-i orgonaőr
A párizsi Notre-Dame-székesegyház nagyszerű orgonistája, Olivier Latry több mint 800 évre visszavezethető, gazdag zenei hagyomány letéteményese, egyúttal megújítója. Széles repertoárjával, bravúros rögtönzéseivel minden koncertjén a felfedezés örömét kínálja hallgatóinak.

 

A párizsi Notre-Dame-székesegyház nagyszerű orgonistája, Olivier Latry, több mint 800 évre visszavezethető, gazdag zenei hagyomány letéteményese, egyúttal megújítója. Széles repertoárjával, bravúros rögtönzéseivel minden koncertjén a felfedezés örömét kínálja hallgatóinak.

A Notre-Dame nemcsak a gótikus építészet egyik csúcsteljesítménye, hanem az 1200-as évek eleje óta az európai zenetörténetnek is fontos színtere. Itt működött a Notre-Dame-iskola néven híressé lett muzsikuscsoport, amelynek az első, név szerint ismertté vált zeneszerzők, Perotinus és Leoninus művészetét köszönhetjük. Korábban, a gregorián évszázadaiban ugyanis a megszülető dallamok alkotói – a templomi és szerzetesközösségek – nem tartották fontosnak, hogy név szerint megemlítsék a szerzőket.

A középkori, többszólamú vokális műfajokhoz hamarosan csatlakozott az orgonazene: az első teljes értékű hangszer 1334-ben épült meg. Az önálló orgonamuzsikának nagy lendületet adott a barokk stílus, s ebben az időszakban XV. Lajos király személyesen irányította a Notre-Dame orgonájának felújítását, bővítését. A sípok jelentős részét sikerült a 15. századból megmenteni, s ezek mindmáig szólnak. A következő nagy felújítás az 1860-as években zajlott, s ebben a munkában gyakornokként vett részt a későbbi nemzetközi hírű magyar orgonagyáros, Angster József. A 20. században az orgonát többször bővítették, vezérlését elektromossá tették, új játszóasztalt kapott. Az 1990-es években lezajlott felújításról feljegyezték, hogy 28 ezer munkaórára és 2 millió dollárra volt szükség hozzá. Így jött létre a monumentális (113 regiszteres és 5 manuálos) hangszer, amelyről a székesegyház egyik korábbi orgonistája így vélekedett:
„Van benne a forradalom előtti ízlést tükröző hangzásból, van a 19. századi romantikus ideált tükröző, szimfonikus zenekarra emlékeztető hangból, és van benne a 20. századi ízlésből is. Három-négy évszázad zenéje rejlik ebben a hangszerben.”

2019. április 15-én a Notre-Dame-székesegyház kigyulladt, de az orgona túlélte a tűzvészt. 2024. december 7-én, az újranyitási ünnepségen a hangszert négy művész – Olivier Latry, Vincent Dubois, Thierry Escaich és Thibault Fajoles – szólaltatta meg.

Olivier Latry korántsem idős (63 éves), de már az 1980-as évek közepe óta a Notre-Dame-ban szolgál; emellett a patinás párizsi Conservatoire orgonatanára. Egyházzenei és pedagógusi feladatai mellett évente több mint száz szólókoncertet ad, amelyekre sokszínű, összetéveszthetetlenül egyéni repertoárt alakított ki. Szinte mindig játszik Bachot – jelezve, hogy a német barokk nagymester életműve az orgonamuzsikának is alfája és omegája. Műsorainak gerincét mégis a mára igencsak elfeledett, francia (poszt)romantikus elődök muzsikája alkotja. Ide sorolható Alexandre Guilmant (1837–1911), a párizsi Schola Cantorum alapítója, a Conservatoire egykori orgonaprofesszora; Louis Vierne (1870–1937), a zenetörténet egyik legkiválóbb vak muzsikusa, aki több mint 35 éven át volt a Notre-Dame orgonistája; vagy Marcel Duruflé (1902–1986), aki Vierne asszisztenséből vált koncertező művésszé és zeneszerzővé.

A legizgalmasabbak mégis Latry saját improvizációi, amelyekben a barokk vagy épp romantikus témáktól messze, akár a jazz vagy a népzenei ihletésű műfajok határterületére kalandozik. Szintén orgonista felesége, a koreai születésű Shin-Young Lee társaságában is gyakran ülnek játszóasztalhoz, s olykor színészekkel, táncosokkal együtt gondolkodva, összművészeti produkciókat is létrehoznak.

 

További érdekességek
2025.04.23.
Egy visszautasított szerelemből lett virágzó orgonépítészet Magyarországon
Kedvesen tudják Angster Józsefről, hogy Párizsban, az akkori világ egyik legmeghatározóbb orgonaépít...
Bővebben
2025.03.26.
Mi a közös José Cura és Szamosi Szabolcs pályájában?
Az Orgonák Éjszakáján és a Con Spirito Egyházzenei Fesztiválon idén több helyszínen is fellép José C...
Bővebben
2025.03.26.
Hová fokozhatjuk még?
Az Orgonák Éjszakája évek óta a Filharmónia Magyarország egyik legnagyobb és legnépszerűbb rendezvén...
Bővebben
2025.03.21.
Ennek a fele sem tréfa! EARLY BIRD 50% Kedvezmény!
CSAK Április 1-jén féláron vehetsz jegyet több koncertünkre!
Bővebben